Czy wiecie, że Blofeld urodził się w Gdyni?

Zagorzali fani filmów o Jamesie Bondzie, zwłaszcza tych starszych, opartych o oryginalne scenariusze Iana Fleminga, być może wiedzą, że główny adwersarz ‚dumy MI 6’ urodził się w Gdyni !

Ernst Stavro Blofeld

Fikcyjna postać znana z filmów i książek o Jamesie Bondzie. Jest jednym z jego głównych wrogów i szefem organizacji terrorystycznej WIDMO.

W filmach Blofeld pojawia się zwykle w towarzystwie białego kota perskiego. Znakiem rozpoznawczym bondowskich filmów przez pewien czas było nieukazywanie twarzy tej postaci, a jedynie ramion trzymających kota i głaszczącej go dłoni. Zostało to potem przełamane w filmie Żyje się tylko dwa razy (You Only Live Twice).

Blofeld pojawia się w sześciu oficjalnych filmach o Jamesie Bondzie.

Biografia

Fleming opisuje przeszłość Blofelda w powieści Operacja Piorun, natomiast żadne informacje na jego temat nie pojawiają się w filmach. Urodził się 28 maja 1908 jako syn Polaka i Greczynki w znajdującej się wówczas zaborem II Rzeszy Gdyni (należy podkreślić, że miasto jeszcze nie istniało). Po I wojnie światowej otrzymał polskie obywatelstwo. Blofeld ukończył Uniwersytet Warszawski, gdzie studiował ekonomię i historię polityczną. Następnie udał się na Warszawski Instytut Politechniczny (obecnie Politechnika Warszawska), gdzie zgłębiał inżynierię i radionikę. Następnie nawiązał kontakt z polskim rządem, w Ministerstwie Łączności. Zaczął wykorzystywać swą pozycję do wewnętrznego handlu, obracając akcjami na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Przewidując wybuch II wojny światowej, Blofeld sporządził kopie ściśle tajnych depesz i sprzedał je III Rzeszy. Przed atakiem Niemców na Polskę w 1939 r. zatarł po sobie wszelkie ślady i przeniósł się do Turcji, gdzie pracował dla tamtejszego radia i założył organizację. Podczas wojny sprzedawał cenne informacje obu stronom konfliktu. Po porażce Erwina Rommla zdecydował się na nawiązanie współpracy z aliantami. Pomimo tego po zakończeniu wojny został przez nich odznaczony licznymi medalami. Po wojnie, jeszcze przed założeniem organizacji WIDMO, Blofeld przeniósł się tymczasowo do Ameryki Południowej.

Mimo uporczywej chęci mordowania milionów ludzi w celu osiągnięcia swych zamiarów, Blofeld przestrzega pewnych zasad. W powieści Operacja Piorun dowiaduje się, że agent odpowiedzialny za porwanie młodej dziewczyny dopuścił się kontaktów seksualnych z ofiarą porwania. Mimo tego, że – jak twierdził – mogło to mieć miejsce zarówno za jej zgodą, jak i wbrew jej woli, ukarał agenta śmiercią i zwrócił dziewczynę ojcu wraz z połową okupu. Jego motywy nie miały jednak nic wspólnego z moralnością, raczej z dbałością o reputację WIDMA jako ściśle przestrzegającego warunków współpracy.

Odtwórcy roli

Anthony Dawson – Pozdrowienia z Rosji (From Russia With Love, 1963), Operacja Piorun (Thunderball, 1965) – ukazane tylko ręce trzymające kota
Eric Pohlmann – Pozdrowienia z Rosji (From Russia With Love, 1963) – głos
Joseph Wiseman – Operacja Piorun (Thunderball, 1965) – głos
Donald Pleasence – Żyje się tylko dwa razy (You Only Live Twice, 1967) – zastąpił Jana Wericha
Telly Savalas – W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości (On Her Majesty’s Secret Service, 1969)
Charles Gray – Diamenty są wieczne (Diamonds Are Forever, 1971)
John Hollis – Tylko dla twoich oczu (For Your Eyes Only, 1981)
Max von Sydow – Nigdy nie mów nigdy (Never Say Never Again, 1983) – poza oficjalną serią Eon Productions

Źródło informacji o gdyńskich korzeniach Blofelda.

Blofelds

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s