Fenomen modernizmu: ciekawe filmy wideo

Gdynia Śródmieście ul.3 Maja Szczyt kamienicy "Bankowiec"
Piękna jak zawsze, a szczególnie skontrastowana z modrym niebem biel tej perły późnego modernizmu fot.Dariusz Sobiecki 20130609_182545

Witajcie !

Dla wszystkich zainteresowanych zgłębianiem wiedzy o planowaniu i realizacji zabudowy centrum Gdyni gorąco polecam ilustrowaną wizualnie rozmowę z dr. hab. Marią Jolantą Sołtysik, której renoma wśród entuzjastów Gdyni jest niekwestionowana ze względu na jej szeroką wiedzę na temat rozwoju miasta, a szczególnie  rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych zastosowanych podczas jej budowy.

Parę lat temu miałem okazje obejrzeć fantastyczny dokument Dwugłowy Smok o dynamicznym rozwoju architektonicznym i koncepcyjnym Górnego Śląska po obu stronach granicy dzielącej ten region w okresie 20-lecia międzywojennego. Opis twórczej rywalizacji Gliwic czy Bytomia z jednej strony a Katowic czy Chorzowa z drugiej to fascynujący przyczynek do powszechnego wtedy zjawiska wprowadzania nowych, rewolucyjnych koncepcji zabudowy w dużych ośrodkach miejskich bądź przemysłowych, niekiedy również jako propagandowa „broń”. Śląski modernizm (po polskiej i czeskiej stronie) jest jednym z ciekawszych na terenie naszego kraju. Polecam jego odkrywanie !

Oba filmy są filmowym dodatkiem i jednocześnie rozszerzeniem mojego wczorajszego wprowadzenia tematu gdyńskiej moderny w szerszym kontekście zmian myślenia o projektowaniu obiektów w Europie i wielu miejscach na świecie.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s