Instagramer tygodnia – czyli jak można promować swoje miasto

Gdynia Info Box Widok z wieży widokowej
2013-06-09 fot.Dariusz Sobiecki IMG_20130610_123320

Kiedy równo miesiąc temu, 12 maja włóczyłem się po Działkach Leśnych polując na nowe ujęcia przyrody i moderny, odezwał sie mój smartfon via Twitter i właśnie dowiedziałem się, że zostałem Instagramerem 19 tygodnia społeczności pomorskiej #igersgdansk i… ucieszyłem się bardzo ! Moja aktywność na tej platformie mobilnej prezentacji kwadratowych zdjęć dla posiadaczy zgrabnych i szybkich, a zarazem poręcznych cacek pracujących na iOS, Android, względnie Windows Phone, zaczęła się w pierwszych dniach marca tego roku. Na początku bardzo skromnie – raczej testowałem wtedy możliwości telefonu i aplikacji. Kolejne dni zbliżały mnie jednak coraz bardziej ku tej dynamicznie rozwijającej sie społeczności. W bardzo krótki i dynamiczny sposób przeszedłem wszystkie wstępne wtajemniczenia i zasady panujące na Instagramie.

Gdynia Śródmieście Autoportret w promieniach słońca
Zdjęcie informujące o wyborze na instagramera tygodnia 2013-05 fot.Dariusz Sobiecki IMG_20130507_223339

Jak to wszystko działa ?. Instagram to jedna z bardzo wielu ofert aktywności mobilnej, której rozwój jest ściśle związany z możliwościami technologii smartfonów i tabletów. Daje możliwość robienia zdjęć o równych bokach – nazwijmy to znakiem rozpoznawczym firmy: pamiętacie oldschoolowego Polaroida ? 🙂 Można również wybrać spośród dość szerokiego wachlarza ustawionych filtrów edycyjnych, które manipulują kontrastem, jasnością, kolorami itp. Aplikacja jest pomyślana tak, by korzystać z niej zdalnie, mobilnie – nie można więć załadować zdjęcia z komputera – podstawowy opis, zastosowane filtry lub ich brak, a także wybór zdjęcia do przycięcia dokonuje się w naszym smartfonie. Podobnie jak w przypadku Twittera i wielu innych platform społecznościowych, istnieją programy lub strony wspomagające, dzięki którym możemy rozszerzyć aktywność siedząc przed domowym komputerem. W ten sposób jesteśmy na przykład w stanie polubić, skomentować zdjęcie, zacząć obserwowanie czyjegoś profilu, a nawet obejrzeć szczegółowe statystyki. Jednak wspomniane już podstawowe czynności robimy z pozycji telefonu. Najlepszymi stronami wspomagającymi InstagramStatigram, Webstagram i Gramfeed. Osobiście zdecydowanie polecam tę pierwszą – ma moim zdaniem najwięcej pożytecznych funkcji. Pamiętajmy, że tylko logowanie umożliwia interaktywność – bez własnego profilu możemy w zasadzie jedynie przeglądać fotografie.

Gdynia Witomino ul.Bursztynowa
Idyllicznie – nieprawdaż 🙂 2013-05 fot.Dariusz Sobiecki IMG_20130522_110914

Jeszcze parę zdań o znacznikach, lub jak wolicie hashach. Powiem krótko – bez nich trudno na Instagramie rozwinąć skrzydła; nawet jeśli jesteś świetnym fotografem, promujesz swoją grafikę czy malarstwo, lub przynajmniej łapiesz ciekawe momenty. Znaczniki to nic innego jak znane z blogów, forów, czy szerzej ze strategii wyszukiwania słowa kluczowe. Dla wyszukiwarek sa one ważnym elementem oceny treści wpisu i często służą do świadomej promocji treści; natomiast dla uzytkowników są swoistymi punktami orientacyjnymi, dzięki kttórym mogą znaleźć interesujące ich, w tym wypadku, fotografie. Bez takich znaczników ciężko popularyzować swoje dokonania. nie muszę chyba dodawać, że docelowo można dzięki nim poznać wartościowych uzytkowników tej społecznej platformy. Na Twitterze takie słowa to trendy. Dziś nie ma już znaczenia czy operujemy na Facebooku, Twitterze, Google + i wielu innych portalach społecznościowych: system jest prosty i zunifikowany.

Gdynia Skwer Kościuszki Fontanna na Skwerku
fot.Dariusz Sobiecki 2013-05-26 IMG_20130531_074256

np. #gdynia lub #natura  > znaczniki do wyszukania treści.

np. @dareksobiecki    >  użytkownicy z profilem.

Polecam język angielski jako zdecydowanie preferowany w społeczności.

Drugie ważne pytanie: „Po co?” OK – przyznajmy: większość uzytkowników Instagramu robi zdjęcia na miarę swoich możliwości i nie ma artystycznych ambicji. Wszystko dla ludzi, jak w życiu. Tak więc jest na Instagramie zatrzęsienie zdjęć złych, banalnych i monotematycznych. Wdziałem w życiu wiele albumów ludzi z takimi właśnie zdjęciami, więc czym miałby różnić się Instagram ? Ba, jest nawet gorzej, zważywszy na coraz bardziej powszechną dostępność aparatów. Niemniej…

Gdynia Mały Kack ul.Olkuska Stary wiadukt IMG_20130524_070732
fot.Dariusz Sobiecki 2013-05-22 IMG_20130524_070732

Jest też solidna, stabilna mniejszość, która traktuje Instagram jako:

  • jeden z możliwych sposobów dokumentowania rzeczywistości, prezentacji swojej wizji świata: z reguły tacy użytkownicy prezentują swoje nieprzycięte zdjęcia na Flickr, 500px, lub innych szacownych portalach fotograficznych.
  • świadomie promują swą sztukę poprzez wiele platform. W tym wypadku korzystają najczęściej z zasobów komputerowych. Transfer zdjęcia z komputera na smartfon, a następnie ładowanie go na, powiedzmy instaserver 🙂 jest naturalnie możliwe. Jednak z punktu widzenia idei przyświecającej zamysłom twórców jest działaniem niestandardowym.

Dlaczego więc Instagram ? A czemu nie ! Prężna społeczność, sprawnie działająca aplikacja, możliwość szybkiego dokumentowania „w locie”, a także sposobność popularyzacji swoich bardziej rozbudowanych pomysłów. W moim przypadku są to prowadzone przeze mnie blogi Rowerowe Eksploracje i naturalnie Cudowna Gdynia. Ponadto lubię dzielić się swym sposobem patrzenia na świat. Mógłbym tu dodać, że głównym tematem moich zdjęć jest Gdynia, a szczególnie architektura modernistyczna, więc jest faktem, że publikując na Instagramie wspieram moje miasto.

Gdynia Witomino ul.Narcyzowa Nieziemska panorama "Leśniczówki" IMG_20130608_081531
To był chłodny dzień, ale jakie piękne widoki ! fot.Dariusz Sobiecki 2013-06-05 IMG_20130608_081531

Instagramer tygodnia… dla mnie oznacza to, że to co robię podoba się innym i generalnie ma sens. Po prostu daje motywacyjnego ‚kopa’ do działania. Róbmy zatem swoje 🙂

Jeśli kogoś interesuje mój Instagramowy album, a precyzyjniej strumień, może znaleźć logo Instagram Feed  w prawej, górnej części fanpage’u dowolnego z dwóch moich blogów i po prostu kliknąć.

Dla leniwych małe ułatwienie 🙂 No może jeszcze jedno ! Jeśli ktoś chce widzieć też szerszy kontekst: polubienia, komentarze itp. to zapraszam TU

Gdynia Kolibki Magia lasu w promieniach zachodzącego słońca
Takie widoki możecie oglądać za Parkiem Kolibki w stronę morza pod wieczór fot.Dariusz Sobiecki 2013-06 IMG_20130609_142801

Na koniec pozostaje mi tylko gorąco polecić Instagram – eksperymentujcie, pokażcie jak widzicie świat; na co jesteście uwrażliwieni; co was fascynuje, lub obchodzi.

Do wkrótce 🙂

Gdynia Orłowo Molo tuż przed zmierzchem
fot.Dariusz Sobiecki 2013-06 IMG_20130609_135814

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s