Kamienica Firmy "Paged" Reprezentacyjny szyk i uroda wnętrz

Projekt i wykonanie: inż. arch. Jan Bochniak

Realizacja: 1934

Adres: Gdynia Śródmieście, ul.Świętojańska 44

Gdynia Śródmieście ul.Świętojańska 44 Kamienica "PAGED" Widok spod Kościoła NMP
Widok narożny kamienicy, z jednoczesnym ujęciem niuansów okolicy, które tak czujemy i kochamy. fot.Dariusz Sobiecki 2013-12-09

Połowa lat 30-tych to modernizm w swym pełnym rozkwicie. Powstaje już śmiała, w pełni funkcjonalna architektura, bez żadnych kompromisów w kierunku klasycznych, historycznych linii czy zdobień, co jeszcze zdarzało się parę lat wcześniej, tak jakby projektanci obawiali się konserwatywnych gustów swych klientów, starając się wprowadzać nowy styl łagodnie. Kamienica dumnie ulokowana na rogu ul.Świętojańskiej i Armii Krajowej to piękna, masywna, regularna bryła kryjąca urocze a zarazem regularne i obszerne klatki schodowe. Wspomniana przestronność jest zapewne przejawem coraz bardziej popularnego monumentalizmu, ofensywnego gabarytowo nurtu towarzyszącego funkcjonalizmowi – jak się wydaje był dość logiczną konsekwencją fermentu politycznego i ideologicznego zdecydowanie autorytarnej Europy tego okresu.

Gdynia Śródmieście ul.Świętojańska 44 Kamienica "PAGED" Klasyczne ujęcie
Długo wahałem się czy nie zamieścić tu edycji monochromatycznej – może przy okazji cyklu Tak Było – Tak Jest, który od co najmniej wiosny czeka na swój debiut ! W tle przepiękna kamienica Glassenapowej na planie palowym. To już creme de la creme gdyńskiej moderny !
fot.Dariusz Sobiecki 2013-12-09
Gdynia Śródmieście ul.Świętojańska 44 Kamienica "PAGED"
Gra bursztynowych świateł i elegancja wnętrza tego domu robią ogromne wrażenie. Zdjęcie ze spaceru Szlakiem Gdyńskiej Moderny
fot.Dariusz Sobiecki 2013-07-07

Jan Bochniak wykreował gmach o oryginalnych, w dużym stopniu asymetrycznych rozwiązaniach, a budynek powstały na gruntach Józefa Tutkowskiego, wykupionych przez firmę „PAGED” (Polska Agencja Eksportu Drewna) był ważną inspiracją dla wielu gdyńskich projektów realizowanych przez innych architektów w drugiej połowie lat 30-tych. To był okres eksperymentów. Charakterystyczny narożnik uskokowy przechodzi w pewnym momencie od strony ul. Armii Krajowej o jedną kondygnację wyżej, w ten sposób tworząc m.in. obszerną przestrzeń na taras w szczytowej części budynku. Całość zwieńczona jest okazałym gzymsem. Wrażenie robi również pionowy rytm kamiennych lizen. Warto zauważyć, że frontowa część budynku znajduje się od strony ul.Armii Krajowej, co dziś dla wielu gdynian może być niemałym zaskoczeniem. Dom ma dwie niezależne klatki schodowe z szybami windowymi – podobne rozwiązanie możemy zauważyć w kamienicy Mariana Krenski na rogu ul.Świętojańskiej i Żwirki i Wigury.

Gdynia Śródmieście ul.Świętojańska 44 Kamienica "PAGED" Kontrasty Moderny
Fantastyczne oświetlenie maja. W tle kamienica wczesnego nurtu moderny (1930), z elementami zdobień. Na pierwszym planie „nasz bohater” (1934), już w pełni funcjonalny 🙂
fot.Dariusz Sobiecki 2013-05-14
Gdynia Śródmieście ul.Świętojańska 44 Kamienica "PAGED" Świetlna magia
Czasem słońce, chmury, pora dnia czynią takie ulotne cuda, że można tylko szybko wyciągać sprzęt, i robić zdjęcia – czasem ryzykując spóźnienie, nierzadko dziwiąc przechodzących ludzi. Tak było i tym razem 🙂 Zdjęcie robiłem praktycznie koło drzwi miejsca, w którym za kilka minut rozpoczynałem swą pracę tego dnia; w dodatku na oczach nieco zaskoczonej klientki.
fot.Dariusz Sobiecki 2013-11-25

W okresie okupacyjnym, gdy Gdynia nazywała się Gotenhafen, gmach stał się siedzibą lokalnego NSDAP, co jest specyficznym, acz niewątpliwym dowodem docenienia jego funkcjonalności i urody.

Po wojnie kamienica wróciła do „leśników”, którzy do dziś dysponują budynkiem, a przynajmniej sporą jego częścią.

Gdynia Śródmieście ul.Świętojańska 44 Kamienica "PAGED" Charakterystyczny narożnik
Charakterystyczny narożnik uskokowy od strony ul.Armii Krajowej. fot.Dariusz Sobiecki 2013-12-09
Gdynia Śródmieście ul.Świętojańska 44 Kamienica "PAGED" Półpiętro
Styl, schludność, przestronność, wreszcie urok….
fot.Dariusz sobiecki 2013-08-08

 

W oprawie graficznej pokazałem zarówno  budynek z zewnątrz, czar klatek schodowych jak i widoki z tarasu ! W opisach zdjęć dzielę się też wrażeniami z pobytu na tarasie, który był możliwy dzięki wspaniałym imprezom plenerowo-poznawczym organizowanym przez Agencję Rozwoju Gdyni.

Gdynia Śródmieście ul.Świętojańska 44 Kamienica "PAGED" Dusza klatki schodowej
Fotografowanie duszy klatki schodowej to niemal osobny nurt fotografii – w Gdyni mamy w tym temacie duże pole do popisu !
fot.Dariusz Sobiecki 2013-08-08
Gdynia Śródmieście ul.Świętojańska 44 Kamienica "PAGED" Bursztynowe wnętrza
To zdjęcie dedykowałem odcieniom żółci, w których się zakochałem od pierwszej wizyty na klatkach kamienicy.
fot.Dariusz Sobiecki 2013-07-07
Gdynia Śródmieście ul.Świętojańska 44 Kamienica "PAGED" Widok z tarasu - stylizacja
Nie można poznać uroków kamienicy bez odwiedzenia szykownego tarasu. Przy okazji pobytu tam byłem świadkiem ożywionego tarasowego życia, szczególnie na tarasie naprzeciwko, w kamienicy Glassenapowej (tam gdzie widzicie rozłożysty parasol). Starsza para, stolik zapełniony deserami, ze sprzętu sączy się przedwojenny chillout. Staruszek znika na chwilę we wnętrzu mieszkania, po czym po chwili pojawia się z powrotem z butelką szampana… Stylowo i fantastycznie – świat górnych tarasów. Stylizacja tetro zdjęcia nie jest przypadkowa !
fot.Dariusz Sobiecki 2013-07-07
Gdynia Śródmieście ul.Świętojańska 44 Kamienica "PAGED" Taras - polowanie na ujęcia
Na taras można się dostać jedynie windą i przejść przez mieszkanie służbowe. Gdy się na nim znaleźliśmy, każdy bez chwili wahania robił gorliwie kolejne ujęcia, nie będąc pewnym kiedy nadarzy się kolejna okazja.
fot.Dariusz Sobiecki 2013-07-07
Gdynia Śródmieście ul.Świętojańska 44 Kamienica "PAGED" Osobliwy widok z tarasu
Widoki z tarasu bywają osobliwe. na tym kadrze oprócz linii dachów Świętojańskiej z Kamienną Górą w tle, ująłem też zacieniony fragment poddasza sąsiadujący z tarasem.
fot.Dariusz Sobiecki 2013-07-07

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s